Gündem Rusya'dan Son Domates Açıklaması

Rusya’dan Son Domates Açıklaması

Son Güncelleme:

Son zamanlarda Rusya ile Türkiye arasında devam eden domates yasağı konusunda Rusya bir kez daha açıklama yaptı ve yasakların kaldırılmayacağını belirttiler. 

Rusya ile Türkiye arasında geçtiğimiz yıl bir uçak krizi yaşanmıştı. Türk hava sahasını işgal eden ve uyarılara rağmen geri adım atmayan Rus uçağı Türk füzeleri tarafından vurularak düşürülmüştü. Bunun ardından iki ülke arasında büyük bir kriz yaşanmış ve dostluk ilişkileri askıya alınarak ipler kopma noktasına kadar gelmişti. 

Rusya Türkiye’yi zor durumda bırakmak ve ilişkileri daha fazla zedelemek adına ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Özellikle en büyük yaş sebze ve meyve alıcısı olan Rusya alımları durdurmuş özellikle domates alımlarına yasak getirmişti. Bu yasak çiftçilerin zor durumda kalmasına neden olurken üretimleri de olumsuz anlamda etkilemişti. Ardından iki ülkenin karşılıklı olarak atmış oldukları çeşitli adımlar sonrasında ilişkiler düzelmeye başlamış ve dostluk anlaşmaları tekrar masaya yatırılmıştı. İlişkilerin düzelmesi sonrasında Rusya tarafından kaldırılan bazı ambargolar kaldırılmış ancak yaş sebze ve meyve üzerinde yapılan özellikle domates alımlarını kısıtlayan yasakların devam etmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bu durum son zamanlara çok tartışılırken Rusya konu hakkında son noktayı koyacak yeni bir açıklama yaptı. 

Rus yetkilileri tarafından açıklama sonrasında Türkiye’den alınan ürünlerin geri kalanı için yasakların herhangi bir şekilde kaldırılmayacağı ifade edildi. Bazı yetkililer tarafından ise yasakların tamamen kaldırılması için öncelikli olarak Türkiye’nin de Rusya için uyguladığı ambargoların kaldırılması gerektiğine dikkat çekecek açıklamalarda bulundu. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,644TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,530TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler