Ana SayfaEkonomiTüketici Güven Endeksinde Yüzde 3,2’lik Artış!

Tüketici Güven Endeksinde Yüzde 3,2’lik Artış!
T

-

Mart ayı tüketici güven endeksi sonuçları açıklandı. Şubat ayına göre endeksin yüzde 3,2’lik oranda artış kaydettiği görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu tüketici güven endeksine dair Mart ayı verilerini açıkladı. Kurum verilerin belirlenmesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile işbirliği yaptı. Mart ayındaki tüketici güven endeksinin şubat ayına oranla yüzde 3,2 oranında arttığını bildiren TÜİK, endeks değerinin Mart ayında 67,8 olduğunu kaydetti. Tüketici güven endeksi Şubat ayında 65,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

Hanenin Maddi Durum Beklentisi de Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu açıklamasında artış kaydeden hane maddi durum beklentisinin 87,8 seviyesine çıktığını belirtti. Mart ayında söz konusu endeks yüzde 2,1’lik artışa sahne oldu. TÜİK açıklamasında bu artışa neden olarak, maddi durum beklentisin de olumlu gelişme bekleyenlerin sayısının artması olarak gösterildi.

Türkiye’deki ekonomik durum beklentisi de artış kaydetti. Mart döneminde söz konusu beklenti endeksi yüzde 5,8’lik artış kaydetti. Şubat ayında ekonomik durum beklentisi 88 seviyesinde gerçekleşmişti. Son artış ile bu seviye 93,2 olarak kayda geçti.

“İşsizlik Oranı Azalacak” Umudu Yükseldi

Mart ayında, önümüzdeki 12 ayı kapsayan işsiz sayısı beklentileri de olumlu oldu. İşsizlik oranının düşeceğine olan umut arttı. Buna göre işsiz sayısı beklenti oranı yüzde 3,7’lik oranda anketlere yansıdı. Son artış ile 70,4 seviyesinde kaydedildi.

Tasarruf Etme İhtimali Endeksi Düştü!

Tasarruf etme ihtimali endeksindeki durum ise azalış yönlü oldu. Mart ayında söz konusu endeksin yüzde 5,6 oranında düştüğü görüldü. Geçen ayki verilere göre tasarruf etme ihtimali endeksi 21 olmuştu. Meydana gelen düşüş sonrasında ise 19,9 seviyesine geriledi. Düşüşün ana nedeni ise tüketicilerin tasarruf etme olasılıklarının azalması olarak gösterildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol