Araplar O Irkı İsteyipte Alamıyorlar

0

Son dönemlerde Sivas kangalının Arapların son gözdesi olduğu öğrenildi. Ancak korumalı bir ırk olduğu için istedikleri halde alamadıkları öğrenildi. 

Zengin Arapların son zamanlarda vahşi ve farklı hayvan ırklarını beslemek için harekete geçmeleri ve bu meraklarını gidermek için hayvan satışlarını artırmaları dikkat çekmişti. Bu konuda dünyanın çeşitli bölgelerinden getirmiş oldukları hayvan ırkları ile birlikte dikkat çektikleri görülürken son zamanlarda yeni bir engele takıldıkları belirlendi. Zengin Araplar bu konuda çeşitli araştırmalar yaparak dünyanın çeşitli bölgelerinden farklı hayvan ırklarını getirmek için adeta büyük bir yarış içerisine girdiler. 

Son olarak bu durumun Türkiye’ye kadar uzandığı öğrenildi. Sivas’ın meşhur kangal köpeklerine göz diken Arapların bu benzersiz ve büyük ırk köpekleri satın almak için harekete geçtikleri öğrenildi. Ancak yapılan incelemeler sonrasında bekledikleri gibi bir durumla karşılaşmadılar ve bu durum karşısında Türkiye tarafından konulan bir yasakla karşılaştılar. Sivas Kangal ırkının Türkiye’ye özel üretilen bir ırk olmasından dolayı konulan çeşitli yasaklarla birlikte 2005 yılında bu köpeklerin Türkiye dışına çıkarılması çıkarılan bir yasa ile birlikte yasaklandı. Türkiye üzerine tescillenen bu köpek ırkının üretiminin yurt dışında gerçekleştirilmesini engellemek için alınan bu karar sonrasında Araplar büyük hayal kırıklığına uğradılar. 

İddialara göre milyonlarca doları bu ırk için gözden çıkardıkları da tespit edildi ancak bir yasa engeli ile karşılaştıkları için isteklerini yerine getirmediler. Koruma altına alınan hayvan ırkları arasında olması nedeniyle Araplardan gelen yoğun satın alma isteklerinin bu doğrultuda karşılanmadığı belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın