Ana SayfaGündemAvrupa Birliği İle Türkiye Arasında Yeni Kriz!

Avrupa Birliği İle Türkiye Arasında Yeni Kriz!
A

-

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında sular durulmuyor. Bu sefer Türkiye için verilen 4.5 milyar euro civarındaki katılın öncesi mali fon problem haline geldi. 

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yaşanan gerilimler her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Bir süredir 16 Nisan referandum süreci kriz haline gelmişken bu sefer yeni bir sorunun yaşanmaya başladığı açıklandı. Gerilimler devam ederken son dönemlerde Avrupa Birliği daha önce Türkiye’ye yönelik vermiş olduğu Katılım Öncesi Mali Yardım fonlarını durdurmayı hedeflediklerini açıkladı. 

Yapmış oldukları bu açıklamalar sonrasında iki taraf arasında yeni bir krizin kapıda olduğu belirtildi. Türkiye 2007 ile 2013 yılları arasında en çok destek alan ülkeler arasında yer alırken diğer ülkelerle kıyaslandığı zaman en çok katkı alan ülke konumuna gelmişti. Ancak Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye bu yılda bazı ödeneklerin vermesi gerekiyor. Bu ödenekler istihdam, insan kaynaklarının geliştirilmesi,  sınır ötesi iş birliği, tarımsal ve kırsal anlamda kalkınma, çevre ve iklim çalışmaları gibi pek çok başlık altında gerçekleşecek. Bu yıl yapılması gereken ödeme miktarının ise 2.5 milyar euro olması planlanıyor. 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında Avrupa Birliği tarafından fonların durdurulma nedeninin aslında siyasi amaçlı olduğunu düşünülüyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında yaşanan miting söylemleri ve gerilimlerin artması, ülkelerin birbirlerine karşı çeşitli yaptırımlar uygulamaya başlamaları Avrupa Birliğinin de bu konu hakkında bir krize neden olduğunu ortaya koymuş oldu. Ancak Türkiye bu konuda yardımların kesilmesi için müzakerelerin tamamen durdurulması gerektiğini düşünüyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol