Gündem Sağlık Çalışanlarına Erken Emeklilik Müjdesi

Sağlık Çalışanlarına Erken Emeklilik Müjdesi

Son Güncelleme:

Sağlık çalışanlarına da yıpranma hakkı getirildiğinden dolayı binlerce kişinin erken emeklilik için önlerinin açılacağı belirtildi. 

Çeşitli mesleklerde çalışanlar için yıpranma payının getirilmesi için geçtiğimiz günlerde düğmeye basılmıştı. Bu süreç içerisinde tehlikeli ve yıpratıcı olan mesleklerin belirlenmesi ve bu mesleklere yıpranma paylarının sağlanması için gerekli adımlar atıldı. Yapılan çalışmalar sonrasında sağlık çalışanlarının her gün büyük emekler verdikleri ve zorlu şartlarla çalıştıkları düşünüldüğü zaman Emekli Sandığı Kanunu ve Sosyal Güvenlik Kanunu iş birliği sonrasında yıpranma payı hakkının verilmesine karar verildi. 

Yıpranma payı hakkının verildiği mesleklerde çalışanlara ek süre verildiğinden dolayı çalışanların erken emeklilik için harekete geçmeleri bekleniyor. Milyonlarca kişinin yaşa takıldığı ve erken emeklilik hayalleri kurdukları düşünüldüğü zaman bu süreç içerisinde erken emeklilik hakkı tanınan binlerce kişi olduğu belirtildi. Sağlık çalışanları kutsal bir görev yaptıkları kadar zorlu bir mücadele verdiklerinden dolayı yıpranma payı hakkından yararlanmak için uzun süredir mücadele ettikleri biliniyor. Daha önceki dönemlerde bir hastanede çalışan hizmetlinin ameliyathanede çalıştığı sırada tedavi için kullanılan skopi cihazından kaynaklı olarak radyasyona maruz kaldığını iddia etmiş, bu konuda şikayetini dile getirmiş ve sonrasında dava açmıştı. Hastanede çalıştığı dönemlerin hesap edilmesi ve kendisine yıpranma payının verilerek emeklilik için harekete geçilmesi için dava açarak hakkını aramayı tercih etti. 

Daha önce yapılan çalışmalar sonrasında en çok yer altında çalışan işçilerin yıprandıkları ve tehlikeli meslekler arasında yer aldığı düşünüldüğü için yıpranma payının bu süreçte ortaya çıktığı belirlenmişti. Sağlık çalışanlarına da getirilen yıpranma payı hakkı sayesinde 500 bin kişiye erken emeklilik müjdesi verilmiş oldu. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,269BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,619TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler