Ana Sayfa Gündem Diplomatik Gerilimler AB Müzakere Sürecini Etkilemez

Diplomatik Gerilimler AB Müzakere Sürecini Etkilemez

-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamalarda son zamanlarda dış ülkelerle yaşanan diplomatik sorunların Avrupa Birliği sürecini olumsuz anlamda etkilemeyeceğini belirtti. 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İmaj Toplantısı adı altında yeni bir toplantı düzenlendi. Bu süreç içerisinde basın toplantısında gazeteciler ile buluşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında son yıllarda yaşanan gerilime dikkat çekti. Türkiye düşmanlığının artması ile birlikte bu sürecin nasıl ilerleyeceği ve sonrasında çok merak edilen Avrupa Birliği müzakere sürecini etkileyip etkilemeyeceği merak konusu haline gelmeye başladı. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Avrupa Birliği müzakere süreci hakkında konuşurken Avrupa ülkeleri ile karşılıklı olarak yaşanan sorunların ardından diplomatik problemlerin Avrupa Birliği müzakere sürecini herhangi bir şekilde etkilemeyeceğini belirtti. Bu süreç içerisinde ülkelerle yaşanan süreçle birlikte birlik arasında yaşananların tamamen farklı olduğunu belirtti. Başka ülkelerle yaşanan sorunların Avrupa Birliği sürecine etki etmeyeceğini bu sürecin pozitif bir şekilde kendi içerisinde devam ettiği açıklandı. Yaşanan olayların hiçbir şekilde Avrupa Birliği süreciyle ilişkili olmadığını dile getirdi. Bu görüşmelerin Avrupa Birliği sürecine olumsuz katkı sağlaması halinde iki tarafında ekonomik menfaatine olumsuz katkı sağlayacağından dolayı daha dikkatli davranılması gerektiği belirtildi. 

Son zamanlarda tartışılan Gümrük Birliği Anlaşması‘nın ne zaman güncelleneceği merak konusu haline geldi. Gümrük Birliği anlaşmasının müzakerelerin sonunda ya da 2018 yılının başına kadar tamamlanmasının beklendiği belirtildi. Süreç içerisinde görüşmelerin hız kesmeden devam ettiği ve diplomatik sorunlarla sürecin zarar görmeyeceğini anlattı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler