Ana Sayfa Gündem GSS Borçları Tamamen Siliniyor

GSS Borçları Tamamen Siliniyor

-

SGK Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda herkes için 53 liraya düşürülen GSS prim borçlarının ödenememesi durumunda artık bu ücretinde kaldırılabileceği ve borçların tamamen silinebileceği sinyalleri verildi. 

Sosyal Güvenlik Başkanı Mehmet Selim Bağlı önemli açıklamalarda bulundu. Genel Sağlık Sigortası hakkında yapılan düzenlemeler son zamanlarda çok konuşulmaya başlamıştı. Bunun üzerine eskiden prim oranları gelirlere göre belirlendiği için zaman zaman yüksek prim ödemeleri de ortaya çıkıyordu. Eşitliği sağlamak, yüksek prim borçlarının ödenmesini engellemek için yeni bir sistem oluşturuldu. Bu sistem ile birlikte herkes için 53 liraya düşülen Genel Sağlık Sigortası primleri büyük dikkat çekmişti. 

Bu ücreti ödeyen vatandaşların gelir testine girmelerine de gerek kalmayacağından dolayı eski sorunların tekrar ortaya çıkmasının engellendiği ifade edildi. Artık sağlık hizmetlerinden düşük ödeme kolaylıkları ile herkesin yararlanmasının planlandığı öğrenildi. Herhangi bir güvencesi olmayan vatandaşlarında bu sistemden sorunsuz bir şekilde 53 lira karşılığında yararlanmaları amaçlandı. Ancak 53 lirayı da ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlar için gelir testine girmeleri halinde bu rakamın sıfırlanabilme olasılığı da gündeme getirildi. Bugüne kadar sistemde birikmiş olan borçların yeni prim oranları üzerinden hesaplanmasına karar verildi. Yeni prim sistemi üzerinden hesaplanan borçların inmesi bekleniyor. 

Şimdilerde 12 milyar civarında olan borçlar yeni sistemden hesaplandığı takdirde 3 4 milyar liraya kadar inecek. Borçlar yapılandırma sistemi ile birlikte 12 ay taksitle ödenecek. Buna rağmen ödeme imkanı olmadığını savunan vatandaşlar için gelir testine girmeleri halinde borçlarının tamamen silinmesi mümkün hale gelecek. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,584BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,427TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler