Ana Sayfa Gündem ABD'li Pirinç Üreticileri Türkiye'ye Geliyorlar

ABD’li Pirinç Üreticileri Türkiye’ye Geliyorlar

-

Türkiye’nin bazı ürünler hakkında Rusya ile anlaşmazlık yaşaması üzerine bu durumu ABD’nin fırsata çevirmek istediği ve pirinç üreticilerinin Türkiye’ye gelmeyi planladıkları ortaya çıktı. 

Türkiye’nin Rusya ile bir süredir ambargolu ürünler üzerine yaşamış olduğu sıkıntılar diğer ülkeleri harekete geçirmeye başladı. Rusya tarafından Türkiye’den alınan birçok canlı sebze ve meyvenin yasaklanması ve ikili ilişkilerin düzelmesine rağmen bu durumun ortadan kaldırılmaması yeni tartışmaların fitilini ateşlemişti. Yapılan ikili görüşmelere rağmen yasakların hala kaldırılmamış olması Türkiye’nin yeni kararlar almasına neden olmuştu. Yasaklara karşılık vermek için Türkiye Rusya’dan almış oldukları tahıl ürünleri için vergileri artırarak bu duruma karşı önlem almıştı. 

Türkiye’nin Rusya’ya karşı uygulamış olduğu vergi ambargosunun ardından ABD’li pirinç üreticileri harekete geçti. Türkiye’nin Rusya ile yaşamış olduğu sorunları kendi içlerinde fırsata dönüştürmeye çalışıyorlar. Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen ihracatlarını artırmak istedikleri öğrenildi. Ancak yapılan vergi yasakları ve ithalat yasakları hakkında Ankara cephesinden yapılan açıklamalar sonrasında bu iddiaların tamamını reddettikleri belirtildi. Ancak yapılan açıklamalarda Moskova tarafından atılan adımların ılımlı olmadığı, ikili ilişkilerin iyileşmesini engellediği iddia edildi. Tahıl ürünleri hakkında çıkan anlaşmazlık sonrasında ABD pirinç üreticileri kurumu temsilcisi tarafından Türkiye ile Rusya arasında çıkan krizin fırsata dönüştüğünü ve bunu değerlendirmek istediklerini belirtti. 

Daha önce Rus tahıllarının Türkiye’ye gittiği ancak yaşanan sorunlardan sonra bu durumun azalacağı iddia edildiği için satışları Türkiye’ye yönelik artırmayı planladıkları belirlendi. Kendi aralarında yaptıkları planlamalar sonrasında satışları artırmak için ilerleyen dönemlerde görüşmelerin başlatılacağı düşünülüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler