Ana SayfaGündemABD'li Pirinç Üreticileri Türkiye'ye Geliyorlar

ABD’li Pirinç Üreticileri Türkiye’ye Geliyorlar
A

-

Türkiye’nin bazı ürünler hakkında Rusya ile anlaşmazlık yaşaması üzerine bu durumu ABD’nin fırsata çevirmek istediği ve pirinç üreticilerinin Türkiye’ye gelmeyi planladıkları ortaya çıktı. 

Türkiye’nin Rusya ile bir süredir ambargolu ürünler üzerine yaşamış olduğu sıkıntılar diğer ülkeleri harekete geçirmeye başladı. Rusya tarafından Türkiye’den alınan birçok canlı sebze ve meyvenin yasaklanması ve ikili ilişkilerin düzelmesine rağmen bu durumun ortadan kaldırılmaması yeni tartışmaların fitilini ateşlemişti. Yapılan ikili görüşmelere rağmen yasakların hala kaldırılmamış olması Türkiye’nin yeni kararlar almasına neden olmuştu. Yasaklara karşılık vermek için Türkiye Rusya’dan almış oldukları tahıl ürünleri için vergileri artırarak bu duruma karşı önlem almıştı. 

Türkiye’nin Rusya’ya karşı uygulamış olduğu vergi ambargosunun ardından ABD’li pirinç üreticileri harekete geçti. Türkiye’nin Rusya ile yaşamış olduğu sorunları kendi içlerinde fırsata dönüştürmeye çalışıyorlar. Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen ihracatlarını artırmak istedikleri öğrenildi. Ancak yapılan vergi yasakları ve ithalat yasakları hakkında Ankara cephesinden yapılan açıklamalar sonrasında bu iddiaların tamamını reddettikleri belirtildi. Ancak yapılan açıklamalarda Moskova tarafından atılan adımların ılımlı olmadığı, ikili ilişkilerin iyileşmesini engellediği iddia edildi. Tahıl ürünleri hakkında çıkan anlaşmazlık sonrasında ABD pirinç üreticileri kurumu temsilcisi tarafından Türkiye ile Rusya arasında çıkan krizin fırsata dönüştüğünü ve bunu değerlendirmek istediklerini belirtti. 

Daha önce Rus tahıllarının Türkiye’ye gittiği ancak yaşanan sorunlardan sonra bu durumun azalacağı iddia edildiği için satışları Türkiye’ye yönelik artırmayı planladıkları belirlendi. Kendi aralarında yaptıkları planlamalar sonrasında satışları artırmak için ilerleyen dönemlerde görüşmelerin başlatılacağı düşünülüyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol