Ana SayfaEkonomiTürkiye Ürün İhtisas Borsasına İzin Çıktı

Türkiye Ürün İhtisas Borsasına İzin Çıktı
T

-

100 milyon TL’lik sermaye ile Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketi kurulması kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

Bakanlar Kurulu, Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketinin kurulmasına yönelik gerekli izni verdi. Buna göre 100 milyon TL’lik sermayeye sahip Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketinin kurulması öngörüldü.

Şirketin merkezinin Ankara olmasına karar verildi. Bakanlar Kurulu alınan karar resmi Gazetede de yayımlandı.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketinin kurulması için, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu yazılı teklif vermişti. Bakanlar Kurulu bu teklifi değerlendirerek gerekli izni verdiğini açıkladı. Alınan bu karar sebze ve meyve alanında birçok artıyı da beraberinde getirecek. Söz konusu ticarette yeni dönemin başlayacağına işaret eden borsa, hem üreticiye hem tüketiciye kazandıracak.

Bu karar yanında Bakanlar Kurulu bir karara daha imza attı. Bu kararın ise Adıyaman’da Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün kurulması olduğu kaydedildi. Söz konusu müdürlük faaliyetlerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına doğrudan bağlı olarak yürütecek.

Geçen dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı lisanslı depoculuk sistemine geçiş yapmıştı. Bu sistemle birlikte tarım ürünlerinin ticari araç olarak kullanılması ve değer kazandırılması hedeflenmişti. Açılması planlanan Ürün İhtisas Borsası ise sebze-meyve ticaretinin daha yakından takip edilmesini sağlayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci de buna işaret ederek, “Hale giren her ürün sistem dahilinde üreticiden tüketicinin sofrasına gelene kadar takip altına alınmış olacak. Bu sistemle hem ürün miktarı hem de fiyat konusu çalışmaları daha sağlıklı yürütülecek” şeklinde konuştu. Bakan Tüfenkci Ürün İhtisas Borsasının faaliyet alanının tam olarak netleşmediğini; bölgesel, ulusal veya uluslararası olabileceğini ifade etti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol