Advert Advert Advert

Av Yasağı Balık Fiyatlarını Vurdu!

Av Yasağı Balık Fiyatlarını Vurdu!
Av Yasağı Balık Fiyatlarını Vurdu! Çiğdem Yeniay -

Nisan ayının ikinci haftasında başlayan avlanma yasağı, balık fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Nisan ayının ikinci haftasında başlayan avlanma yasağı, balık fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Balık tezgahlarının fiyatları sezon boyunca da zaten çok ciddi bir düşüş görmemişti. Fakat av yasağının başlaması yüksek olan balık fiyatlarını iyice yükseltti. Vatandaş balık tezgahlarının yanına yaklaşmaya korkarken, balık alma niyetiyle balıkçılar çarşısına gidenler fiyatların yüksek olması nedeniyle eli boş döndü.

Sinop - Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı av yasağının başlaması ardında açıklama yaptı. Başkan Ali Bayrak yaptığı açıklamada şu bir haftalık zaman diliminde balık fiyatlarının yüksek olmasını beklediklerini kaydetti.

Denizlerde başlayan avlanma yasağının fiyatların artmasında önemli olduğunu bildiren Başkan Ali Bayrak, bazı balık türlerinde de miktarın çok düşük seviyede seyrettiğini ifade etti. Bu durumda balık fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Balık tezgahları yılın en boş günlerini yaşarken, 2 gün önce başlayan yasağın sezon boyunca devam edeceği bildirildi. Balık av yasağı ise 1 Eylül 2017’ye kadar devam edecek. İşte bu duruma işaret den Başkan Ali Bayrak, “Denizler bu tarihe kadar büyük teknelere kapalı olacak. Yani büyük balıkçı tekneleri sezona kadar denize açılamayacak. Küçük teknelerin avlanması ise serbest olacak. Balık tezgahları da kıyı balıkçılığı yapan balıkçıların yolunu bekleyecek. Balık miktarı bu durumda düşecek. Düşen miktarsa fiyatların artmasına neden olacak. Bunun yanı sıra tüm yıl avlanabilen bazı balık türlerinde miktar sıkıntısı görülüyor. Tüm yıl avlanabilen balık türlerinin miktarındaki bu düşüşte fiyatların iyice yükselmesine neden olacak” şeklinde konuştu.

Balıkçılar çarşısındaki balıkçılar ise, bu durumun normal olduğunu ifade etti. Her yıl aynı durumu yaşamaktayız” balıkçılar, bu durumun geçici olduğunun altını da çizdi. 

balık fiyatları balık av yasağı av yasağı ne zaman bitecek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!