Yapılacak yeni düzenlemeler sonrasında çalıştıkça düşen emekli aylığı sorunlarına el atılmasına karar verilirken bu süreçte Çalışma Bakanlığı tarafından çalışmalara başlandı.

Milyonlarca kişinin emekli aylıklarında yaşanan düşüşlerden dolayı şikayetçi oldukları tespit edilmişti. Yapılan çeşitli düzenlemeler sonrasında 2008 yılında getirilen başka bir düzenleme sonrasında milyonlarca kişinin çalıştıkları süre boyunca emekli maaşlarında bir düşüş yaşandığı tespit edilmişti. 2008 yılında getirilen bu hak sonrasında sigortalı olanların ilerleyen yıllarda verilecek olan emekli aylıklarında çalıştıkları süre boyunca bir düşüş yaşandığı tespit edilmişti. 

Prim gün sayısını doldurduktan sonra emekliliğini beklerken hala çalışmaya devam eden sigortalıların alacakları emekli maaşları hızla düşerken bu konu hakkında çeşitli şikayetler yapılmaya başlandı. Değerlendirmeler sonrasında her 360 gün üzerinden 40 liranın emekli aylıklarından düştüğü tespit edildi. Bu durumun engellenmesi ve yaşanan mağduriyetlerin çözülmesi için Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından bürokratlara gerekli çalışmaların başlatılması için talimatların verildiği açıklandı. 2008 yılında çıkarılan bu düzenleme bir anlamıyla reform olarak ifade edilmiştir. Ancak çalışanları mağdur ettiği belirlendi. Sorunun çözülmesi için gözler bir süredir hükümete çevrilmişti. Sonucunda gerekli kararların alındığı açıklandı. 

Son zamanlarda Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından verilen karar sonrasında hükümetin gündeminde emekli aylıklarını olumsuz etkileyen bazı sorunların çözülmesi gerektiği yönünde çalışmalar bulunuyor. Bazı durumların emekli aylıklarının düşmesine neden olduğu tespit edilmişti. Tüm bu engellerin kaldırılması için gerekli adımlar atılırken emekliler ve emekli olacak çalışanlar tarafından sonuç merakla beklenmeye başladı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın