15 Nisan tarihinde başlatılan av yasağının sonrasında balık fiyatlarını olumsuz etkilediği ve büyük oranda artırdığı tespit edildi. 

Balıkların gelişimi, artışı ve tekrar eko sisteme kazandırılması için 15 Nisan tarihinde denizlerde av yasağının başlatılmasına karar verilmişti. Balıkçıların denizlerde toplu halde avlanması bir süreliğine yasaklanmış oldu. Yapılan denetimler sonrasında av yasağına balıkçıların uyup uymadığı da kontrol altına alınmaya başlandı. 

15 Nisan tarihinde başlayan av yasağının ardından balık fiyatlarının hızla arttığı tespit edildi. Sinop Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda bir haftalık süreç içerisinde balık fiyatlarının av yasağından dolayı yükselmesinin beklendiğini belirtmişti. Sezonun en boş ve en zor sürecinin son zamanlarda yaşandığı tespit edildi. Tezgahlarda sezonun en boş zamanlarının yaşandığı tespit edildiğinden dolayı balıkçılarında bu durumdan memnun olmadıkları belirlendi. Av yasağının 1 Eylül tarihine kadar devam etmesi ve sonrasında tekrar yasakların son bulması planlanıyor. Devam eden av yasağının ardından balık fiyatları tezgahlarda kendisini göstermeye başladı. 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında balık fiyatlarının artmasının bir diğer nedeni de açıklandı. Dip balıkları olarak bilinen istavrit, mezgit ve barbunya gibi balıkların sayısında azalmanın olması balık fiyatların bir anda artmasına neden oldu. Balık fiyatlarının artmasından dolayı vatandaşların durumdan memnun olmadıkları ifade edildi. Ancak durumun normal olduğu, her sezon bitişinde bu tablonun yaşanmasının gayet normal olduğu belirtildi. Tablonun geçici olduğu düşünülüyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın