Yapılan yeni düzenlemelerin ardından vergi, prim, ceza gibi kamuya olan borçların yapılandırma ile birlikte tamamen silinmesine karar verildi. 

Hükümet borçluların borçlarını kolaylıkla ödemeleri için yeni sistemler getirmeye devam ediyor. Bunun ardından yapılan değerlendirmeler sonrasında 10.1 milyon kişiye kamuya olan borçlarının kapatılması için yeni bir fırsat sunulmasına karar verildi. 10.1 milyon kişinin kamuya olan toplam borcunun ise 70.6 milyar lira olduğu belirlenmiş oldu. Çalışmanın henüz taslak halinde olduğu, üzerinde çalışıldığı ve ilerleyen günlerde netlik kazandırılması için meclise gönderilmesi planlanıyor. 

Yeni bir yapılandırma şansının tanınması planlanırken daha önce sisteme kayıt olan ancak çeşitli sebeplerden dolayı borçlarını ödeyemediklerinden dolayı sistemden çıkarılan vatandaşlara da bu sayede yeni bir şansın daha verileceği belirtildi. Mart ayının son gününe kadar olan borçların yapılandırma sistemi içerisine dahil edilmesine karar verildi. Milyonlarca borçlu tarafından yapılandırma kapsamında hangi borçların yer alacağı merak edilirken yetkililer tarafından konu hakkında açıklama yapıldı. Bu açıklama ile birlikte kamuya olan borçların tamamının bu sistem içerisinde dahil edilmesine karar verildi. Yapılandırma sisteminde borç öderken ana paranın tahsili olduğu gibi alınacakken bu süreç içerisinde borçlarda faizlerin silinmesine karar verildi. Tekrar ana paranın üzerinde enflasyon oranlarına göre yeni bir düzenlemeye gidilmesi planlanıyor. 

Ödemelerde taksit seçeneği sunulacağı için tek seferde ödeme yapmakta zorlanacak olan kişilere 18 aya kadar taksit seçeneği verilecek. Ödemeler iki ayda bir gerçekleştirilecek. Başvuruların mayıs ayında başlaması beklenirken ilginin şimdiden çok yoğun olacağı konuşuluyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın