Advert Advert Advert

İnternetten Alışveriş Yapanlara Uyarı

 İnternetten Alışveriş Yapanlara Uyarı
 İnternetten Alışveriş Yapanlara Uyarı -

Sosyal medya araçları üzerinden satış yapılan hesapların atması ile birlikte dolandırıcılık olaylarının da arttığı belirlendi. Bu konuda vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarı yapıldı.

Sosyal medya araçları üzerinden satış yapılan hesapların artması ile birlikte dolandırıcılık olaylarının da arttığı belirlendi. Bu konuda vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarı yapıldı. 

Dolandırıcılık olayları her geçen gün artarken bu durum teknolojinin ilerlemesi sonucunda çok farklı boyutlara ulaşmaya başladı. Dolandırıcıların her geçen gün yeni numaralarla birlikte insanları kandırmayı başardıkları belirlendi. Genellikle zaman kaybı ve enerji kaybı yaşamak istemeyen insanlar internetten yapılan alışverişi tercih ederken bu durumda dolandırılanların sayılarının da her geçen gün arttığı belirlenmiş oldu. 

Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya araçlarını kullananların sayısı her geçen gün artarken bu süreçte sosyal ağlarda çeşitli satışlar yapan hesapların sayısı da artmaya başladı. İnsanların güvenilir olmayan araştırılmamış sayfalardan yaptıkları alışverişlerin sonu hüsranla bittiği için dikkatli olmaları konusunda uyarılar yapılıyor. Ucuz ürün alma peşinde olan vatandaşlar dolandırıldıkları için bu süreç içerisinde çeşitli şikayetlerin arttığı tespit edildi. Genellikle kötü niyetli sayfalar ünlü markaların ismini kullanarak birebir taklit ya da küçük hatalı ürünlerini çok uygun fiyata sattıklarını iddia ettiklerinden dolayı vatandaşları kolayca kandırdıkları öğrenildi. 

Bazı alışverişlerde kişilerin paraları alındıktan sonra herhangi bir şekilde ürün gönderimi yapılmadan ortadan kayboldukları ya da kargodan çok farklı ürünlerin çıkmasından dolayı büyük hayal kırıklığı yaşattıkları belirlendi. Kartla ya da nakit olarak ödeme yapan vatandaşlara alışverişlerine dair herhangi bir şekilde fatura göndermedikleri için geri iade şansı da bulunmuyor. Artık kargo görevlisinin yanında paketi açarak zaman kaybetmeden geri göndermek ve tutanağı bu şekilde imzalamamak bir yol olarak değerlendirilebiliyor. Güvenli sitelerden yapılacak alışverişler sonrasında ise 14 günlük sürede iade etme hakkı bulunuyor. 

internet alışverişi uyarı internetten alışverişlere dikkat dolandırıcılık olayları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!