Gündem O Kişilere Haftalık İzin Yok!

O Kişilere Haftalık İzin Yok!

Son Güncelleme:

Tüm gün çalışanla part time olarak çalışanların hakları eşit olmadığı için bu süreç içerisinde yarı zamanlı çalışanlara haftalık izin hakkı verilmediği açıklandı. 

Günümüzde part time ve tam zamanlı çalışma olmak üzere iki çeşit çalışma sisteminin olduğu tespit edilmişti. Bu süreç içerisinde artık yarı zamanlı çalışma sisteminin vatandaşlar tarafından da daha fazla tercih edildiği gündeme getirilmeye başlandı. Bunun ardından yarı zamanlı çalışma ile tam zamanlı çalışma arasında çeşitli farkların olduğu tespit edilmişti. 

Yarı zamanlı çalışma genellikle öğrenciler tarafından tercih edilirken günün büyük bir kısmının kişinin kendisine kalması sebebiyle tercih sebebi haline geldiği biliniyor. Günümüzde part time sistemin daha çok revaçta olmasının nedeni çalışana daha fazla zaman tanımasının yanı sıra işveren tarafından da verimli bir düzenin kurulmasına yol açtığı için tercih edilmektedir. Sistemin ortaya çıkmasının ardından ilk olarak kadınlar ve gençler tarafından tercih edilmişti ancak sistemin yaygınlaşmasının ardından toplumun geniş bir kısmı tarafından tercih edilmeye başlandı. Yarı zamanlı çalışma imkanı farklı işleri bir arada yürütebilme imkanı sunduğundan dolayı çok daha fazla dikkat çekiyor. Ancak yarı zamanlı çalışma sisteminin bazı dezavantajları ve eksi yönleri de bulunuyor. 

Haftalık tam saat çalışana göre eksik saatler çalışma yapan kişiler yarı zamanlı çalışan olarak tespit ediliyor. Bunun ardından hafta sonu tatillerinin olmadıkları ve böyle bir hak talep edemedikleri belirlendi. Bu yüzden dezavantaj olarak görünmesine rağmen tüm hafta boyunca eksik saatlerde çalışmalarından dolayı bu durumun birbirlerini karşıladıkları tespit edildi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler