Kredi ve kart borcu olanların telefonlarına kimlik numaraları ile tanımlanan ikinci cihazların ikinci el değeri verilerek aradaki farkın dolandırıcılar tarafından cebe atıldığı tespit edildi. 

Yapılan araştırmalar sonrasında 10 milyondan fazla vatandaşın kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı zor zamanlar yaşadıkları ve kredi sicilinin bozuk olduğu tespit edilmişti. Ekonomik açıdan çeşitli zorluklar yaşayan kişilerin nakit ihtiyaçları olduğu zaman kredi sicillerinin bozuk olmasından dolayı bankalardan tekrar kredi ve kredi kartı alamadıkları belirlenmişti. 

Hükümet tarafından vatandaşların maddi açıdan rahatlatılmaları ve nakit ihtiyaçlarının karşılanması için sicil affının çıkarılmasına karar verilmişti. Ancak yapılan düzenleme vatandaşları memnun etmezken yasalara rağmen bankalar tarafından kendilerine zorluk çıkarıldığı tespit edildi. Kredi çekmek zorunda kalan ancak çekemediği için acil nakit ihtiyacı bulunan vatandaşların yeni yöntemler keşfettikleri ve genellikle tefecilerin eline düştükleri tespit edildi. Modern tefecilik olarak ifade edilebilen yeni bir yöntemin ortaya çıktığı tespit edilirken bu süreç içerisinde farklı yöntemler ortaya çıkmaya başladı. 

Tefecilerin artık vatandaşlara para verirken büyük GSM operatörlerinin isimlerini kullandıkları öğrenildi. Faturalı hat sahipleri hedef alınırken faturaya ek olarak 3 bin liraya kadar çeşitli paralar verdikleri öğrenildi. İlanlar verilirken bu ilanlarda bulunan numaraları arayan vatandaşların faturalarına ek olarak cihaz tanımlayacakları ortaya çıktı. Onay verdiğiniz anda gerekli işlemler zaman kaybetmeden başlıyor. Kimlik bilgisi dahilinde hattınıza yeni bir cihaz tanımlıyorlar. 

İkinci el cihaz göndererek kalan farkı kendi ceplerine aldıkları tespit ediliyor. Parayı ise kişilere elden teslim ediyorlar. Hatta ödedikleri miktarın ikinci el piyasasının da altında olduğu tespit edildi. Bu şekilde aylık 4.5 milyon ciro yaptıkları öğrenildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın