Bir süredir çeşitli tartışmalara neden olan domates fiyatlarının birden dibe vurması büyük şaşkınlığa neden olurken tüketicilerin bu durumdan son derece memnun oldukları belirlendi. 

Pazar ve market tezgahlarında el yakan fiyatı ile dikkat çeken domates tüketicilerin uzun bir süre alım gücünü olumsuz etkilemiş bu durum çeşitli tartışmalara da neden olmuştu. Domates cenneti olarak ifade edilen Mersin’in Erdemli ilçesinde geçtiğimiz hafta domates fiyatlarının 4 lira olduğu açıklanmıştı. Bunun ardından fiyatların bir iki hafta içerisinde havaların ısınması ile birlikte düşeceği yönünde açıklamalar yapılmıştı. Yeni ürünlerin hasat edilmesi sonrasında domates fiyatları birden dibe vurdu. Domatesin kalitesi ve cinsine göre kilosunun 50 kuruş ile 1.5 lira arasında değiştiği ifade edildi. 

Tüketiciler bu düşüşten dolayı memnun olduklarını dile getirdikleri gibi üreticilerin bu ani düşüş sonrasında bazı endişeler yaşadıkları belirlendi. Ancak Mersin’in Erdemli ilçesinde üretilen domateslerin kilo fiyatları dibe vurmasına rağmen İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde fiyatların hala yüksek olması üreticilerin duruma tepki göstermesine neden oldu. Konu hakkında yetkililer tarafından bir açıklama yapılırken yeni bir sistem belirlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Tüketiciyi mağdur etmeyecek yeni bir sistemin varlığı gerekli olarak görüldü. 

Bu yıl ürün hasatlarının gecikmeli olarak gerçekleştirildiği ifade edilirken fiyatların yüksekliği buna bağlandı. Suni fiyat artışları ve spekülasyonlarında pazarlarda el yaktığına dikkat çeken üreticiler konu hakkında yetkili isimlerden hem kendilerinin hem de üreticilerin mağdur olmamaları adına bir destek beklediklerini ifade ettiler. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın