Ana SayfaGündemTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası UYP Verileri Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası UYP Verileri Açıklandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2017 yılı haziran ayı sonuna ait Türkiye’nin Uluslararası Yatırım Pozisyonu verilerini açıkladı.

TCMB tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin toplam yurtdışı varlıkları 2016 yılının sonunda kaydedilen verilere göre yüzde 3.8 oranında artış sağlayarak 223,7 milyar dolara ulaştı. Aynı alandaki yükümlülükler ise yüzde 13.1 oranında artış gösterdi ve 647.8 milyar dolar şeklinde gerçekleşti. 2017 yılı haziran ayında net Uluslararası Yatırım Pozisyonu da 424.2 milyar dolar açık verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan kısa adı UYP olan Uluslararası Yatırım Pozisyonu verilerine göre bu yıl haziran ayında, geçtiğimiz yıl sonunda hesaplanan rakamlar ile kıyaslandığında Türkiye’nin yurtdışı varlıkları yüzde 3.8 artarak 223,7 milyar dolara ulaşmış. Ülkenin yurtdışı yükümlülükleri ise yüzde 13.1 artarak 647.8 milyar dolara ulaşmış.

Yükümlülüklere ait alt kalemler incelendiğinde doğrudan yatırımların da arttığı görüldü. Döviz kurlarındaki değişimler ve piyasa değerlerindeki oynamaların etkisiyle geçen yılın sonuna göre bu yılın ilk 6 ayında yüzde 22.8 oranında artarak 167.8 milyar dolara yükseldi.

Portföy yatırımları ise 2016 yılının sonuna ait rakamlarla karşılaştırıldığında yüzde 20.5 oranında artarak 172.3 milyar dolarak ulaştı. Türkiye’nin yurtdışındaki yerleşiklerinin hisse senetlerindeki stoku da geçtiğimiz yılın sonuna oranla yüzde 38.3 artarak 49.1 milyar dolara çıktı.

2017 yılı haziran ayında diğer yatırımlarda yüzde 5 oranında artış görülerek 307.8 milyar dolar oldu. Türk vatandaşlarının yurtdışı bankalarında bulunan döviz hesapları da 2016 yılının sonuna ait rakamlarla karşılaştırıldığında yüzde 1.7 azaldı ve 800 milyon dolara geriledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...