Ana SayfaGündemTÜİK Ağustos Ayı Verilerini Açıkladı!

TÜİK Ağustos Ayı Verilerini Açıkladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına dair sektörel güven endeksi verilerini açıkladı. 

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayı ile ilgili sektörel güven endeksi verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre mevsimsel etkilerden arındırılmış olan hizmet sektörü güven endeksi geçtiğimiz temmuz ayında 103.7 iken ağustos ayında yüzde 1.6 oranında artış göstererek 105.4’e çıktı. Hizmet sektöründe görülen bu artış geçen 3 aylık dönemde iş ile ilgili durumun iyi yönde ilerleme kaydettiği, bu sebeple de tüketici tarafından hizmetlere olan talebin arttığının göstergesi anlamına geliyor. Hizmet sektöründe ağustos ayında temmuz ayına göre iş durumuna olan talepler yüzde 2.8 oranında, hizmete olan talepler de yüzde 3 oranında arttı. Hizmetlere olan talep beklentisi endeksi oranında yüzde 0.7 azalma görüldü.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış perakende ticaret sektörüne ait güven endeksinin ağustos ayında yüzde 1.1 oranında artarak 108.5’e yükseldiği açıklandı. Bu sektördeki yükseliş geçtiğimiz 3 aylık dönemde iş hacminde ve satışlarda artış görüldüğü, mevcut mallardaki stok rakamlarının mevsimsel normallerin altında kaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının fazlalaşmasından dolayı gerçekleşti. Perakende ticaret sektöründe ağustos ayında, temmuz ayına göre iş hacmi satışları ile mevcut mal stoklarının seviyesinde yüzde 4.3  – yüzde 4 oranında artış görülürken, satışlar ve iş hacmi beklentisi endeksinde yüzde 4.1 oranında gerileme görüldü.

İnşaat sektörü güven endeksi temmuz ayında yüzde 85.5 oranında iken, ağustos ayında yüzde 3.3 oranında artış göstererek 88.3’ü yükseldi. Bu sektördeki bu artışın sebebi kayıtlı olarak alınan siparişlerin mevcut rakamlarının mevsim normallerini üstünde olması şeklinde açıklanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.