Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına dair sektörel güven endeksi verilerini açıkladı. 

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayı ile ilgili sektörel güven endeksi verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre mevsimsel etkilerden arındırılmış olan hizmet sektörü güven endeksi geçtiğimiz temmuz ayında 103.7 iken ağustos ayında yüzde 1.6 oranında artış göstererek 105.4’e çıktı. Hizmet sektöründe görülen bu artış geçen 3 aylık dönemde iş ile ilgili durumun iyi yönde ilerleme kaydettiği, bu sebeple de tüketici tarafından hizmetlere olan talebin arttığının göstergesi anlamına geliyor. Hizmet sektöründe ağustos ayında temmuz ayına göre iş durumuna olan talepler yüzde 2.8 oranında, hizmete olan talepler de yüzde 3 oranında arttı. Hizmetlere olan talep beklentisi endeksi oranında yüzde 0.7 azalma görüldü.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış perakende ticaret sektörüne ait güven endeksinin ağustos ayında yüzde 1.1 oranında artarak 108.5’e yükseldiği açıklandı. Bu sektördeki yükseliş geçtiğimiz 3 aylık dönemde iş hacminde ve satışlarda artış görüldüğü, mevcut mallardaki stok rakamlarının mevsimsel normallerin altında kaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının fazlalaşmasından dolayı gerçekleşti. Perakende ticaret sektöründe ağustos ayında, temmuz ayına göre iş hacmi satışları ile mevcut mal stoklarının seviyesinde yüzde 4.3  – yüzde 4 oranında artış görülürken, satışlar ve iş hacmi beklentisi endeksinde yüzde 4.1 oranında gerileme görüldü.

İnşaat sektörü güven endeksi temmuz ayında yüzde 85.5 oranında iken, ağustos ayında yüzde 3.3 oranında artış göstererek 88.3’ü yükseldi. Bu sektördeki bu artışın sebebi kayıtlı olarak alınan siparişlerin mevcut rakamlarının mevsim normallerini üstünde olması şeklinde açıklanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın