Anasayfa Gündem Sistemde Sil Baştan! Bir Sınav Daha Kaldırılıyor!

Sistemde Sil Baştan! Bir Sınav Daha Kaldırılıyor!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bazı değişiklikler yaparak bir sınavın daha kaldırılacağını duyurdu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yardımcı doçentlik ünvanından doçentliğe geçiş aşamasında gerçekleştirilen sözlü sınav üzerinde çalışma yapmaya başladıklarını, yakın zamanda bu sınavın da kaldırılmasının hedeflendiğini, bu kapsamda tüm üniversitelere bir yazı gönderilip, görüşlerine başvurulduğu bilgisini paylaştı.

Üniversitelerin Bilgisine Başvuruldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, kişisel Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, doçentlik sınavı ile alakalı, dünyanın diğer ülkelerinde uygulanan sistemin incelendiğini ifade etti. Adaylar tarafından yapılan şikayetler sonucunda bu çalışmaya başladıklarını ifade eden Saraç, üniversitelere konu ile alakalı bir metin gönderildiğini, konu ile alakalı görüşlerini talep ettiklerini ifade etti.

Sözli Sınav Kısmı Kalkabilir!

Üniversitelere gönderilen yazı hakkında bilgi veren Saraç, gönderilen yazıda, belirlenen kurul tarafından diğer ülkelerde uygulanan sistem gelişmelerini ve doçent adayları tarafından sunulan talepleri ilettiklerini, mevcut doçentlik süreci hakkında değerlendirme ve gerekli görülen düzenlemeler hakkında üniversitelerin bilgisine başvurulduğunu kaydetti.

6 Kasım’a Kadar Görüş Bildirilmesi Gerekli

Mevcut durum içerisinde doçentliğe geçiş aşamasında hem eser incelemesi, hem de sözlü sınav olmak üzere iki farklı aşamadan geçildiğini, eserlerin üniversiteler tarafından belirlenen kurul tarafından incelendiğini, bu aşamadan sonra da sözlü sınava alındığını belirten Saraç, üniversitelerde doçentlik sistemi ile alakalı unvan ve kadro atama süreçleri ile alakalı değerlendirme yapılması ile birlikte görüşlerin 6 Kasım 2017 tarihine kadar personel@yok.gov.tr adresine mail ortamında yazılı olarak gönderilmesinin talep edildiğini ifade etti.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

19 − 4 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,580BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,218TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,553TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler