Aselsan’ın Tedarikçisi KOBİ’ler!

0

Aselsan Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, gerçekleştirdiği açıklamada Aselsan’ın 6.5 milyar Dolarlık aktif siparişin olduğunu, bu siparişlerin teslim tarihinin ise 2025 yılına kadar devam ettiğini ifade etti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın organize ettiği etkinlikte konuşma yapan Aselsan Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, hem sanayinin, hem de teknolojinin yoğun bir kullanıma sahip olduğu Bursa’da, savunma sanayisi alanında yeni işbirlikleri oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

Her yıl düzenli bir şekilde büyümeye devam eden Aselsan’ın, gittikçe artan bir sipariş yüküne sahip olduğunu, günümüz itibariyle aktif 6,5 milyar Dolar tutarında bir sipariş olduğunu, 2025 yılına kadar uzayan bir teslimat programının devam ettiğini, Aselsan’ın bu ürünlerin üretimini tek başına yapmadığını, ciddi bir yan sanayi ağına sahip olduğunu, yan sanayinin sahip olduğu teknolojinin gelişmesinin, Aselsan tarafından yan sanayi firmalarına tanınan işlerin hem daha nitelikli, hem de daha nicelikli olacağını belirten Kılıç, geçmiş dönemde sadece talaşlı imalat ve döküm alanındaki basit işlemlerin yan sanayiden tedarik edilirken, günümüzde tasarım süreçlerinden, anahtar teslim projelere kadar birçok aşamanın yan sanayi sayesinde elde edildiğini ifade etti.

Gelinen noktayı ‘gurur verici’ olarak tanımlayan Kılıç, Aselsan için ekonomik alışverişin değil, milleştirmenin önemli olduğunu, bu manada yurt içerisine verilen yan sanayi siparişlerinin sürekli olarak artırılmasını istediklerini, katma değeri yüksek olan ürünlerin Türkiye’den tedarik edilmesi ile Türkiye’nin ve Aselsan’ın ithalata olan bağımlılığını en aza indirgemeyi arzuladıklarını kaydetti.

Geride kalan 8 yıllık süreçte yurt içerisindeki tedarik ağının 7 kat büyüdüğünü ifade eden Kılıç, bu alanda KOBİ’ler ile yoğun bir çalışma yaptıklarını, 2008 yılında yurt içi KOBİ’lere verilen siparişlerin 62 milyon Dolar iken, 2016 yılı itibariyle bu rakamın 410 milyon dolara kadar ulaştığını kaydederken, 2016 yılı itibariyle aynı zamanda yan sanayi olarak verilen siparişlerin yüzde 90’lık kısmının KOBİ’lere verildiğini belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın