Ana SayfaGündemAselsan’ın Tedarikçisi KOBİ’ler!

Aselsan’ın Tedarikçisi KOBİ’ler!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Aselsan Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, gerçekleştirdiği açıklamada Aselsan’ın 6.5 milyar Dolarlık aktif siparişin olduğunu, bu siparişlerin teslim tarihinin ise 2025 yılına kadar devam ettiğini ifade etti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın organize ettiği etkinlikte konuşma yapan Aselsan Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, hem sanayinin, hem de teknolojinin yoğun bir kullanıma sahip olduğu Bursa’da, savunma sanayisi alanında yeni işbirlikleri oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

Her yıl düzenli bir şekilde büyümeye devam eden Aselsan’ın, gittikçe artan bir sipariş yüküne sahip olduğunu, günümüz itibariyle aktif 6,5 milyar Dolar tutarında bir sipariş olduğunu, 2025 yılına kadar uzayan bir teslimat programının devam ettiğini, Aselsan’ın bu ürünlerin üretimini tek başına yapmadığını, ciddi bir yan sanayi ağına sahip olduğunu, yan sanayinin sahip olduğu teknolojinin gelişmesinin, Aselsan tarafından yan sanayi firmalarına tanınan işlerin hem daha nitelikli, hem de daha nicelikli olacağını belirten Kılıç, geçmiş dönemde sadece talaşlı imalat ve döküm alanındaki basit işlemlerin yan sanayiden tedarik edilirken, günümüzde tasarım süreçlerinden, anahtar teslim projelere kadar birçok aşamanın yan sanayi sayesinde elde edildiğini ifade etti.

Gelinen noktayı ‘gurur verici’ olarak tanımlayan Kılıç, Aselsan için ekonomik alışverişin değil, milleştirmenin önemli olduğunu, bu manada yurt içerisine verilen yan sanayi siparişlerinin sürekli olarak artırılmasını istediklerini, katma değeri yüksek olan ürünlerin Türkiye’den tedarik edilmesi ile Türkiye’nin ve Aselsan’ın ithalata olan bağımlılığını en aza indirgemeyi arzuladıklarını kaydetti.

Geride kalan 8 yıllık süreçte yurt içerisindeki tedarik ağının 7 kat büyüdüğünü ifade eden Kılıç, bu alanda KOBİ’ler ile yoğun bir çalışma yaptıklarını, 2008 yılında yurt içi KOBİ’lere verilen siparişlerin 62 milyon Dolar iken, 2016 yılı itibariyle bu rakamın 410 milyon dolara kadar ulaştığını kaydederken, 2016 yılı itibariyle aynı zamanda yan sanayi olarak verilen siparişlerin yüzde 90’lık kısmının KOBİ’lere verildiğini belirtti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.