Banka Personelinin Dikkati Büyük Bir Vurgunu Önledi

0

Şırnak ilinin Irak sınırına 20 kilometre mesafede yer alan Beytüşşebap ilçesinde akıllara durgunluk verecek bir vurgun banka personellerinin dikkati sayesinde önlendi. Daha önce İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevinde FETÖ şüphesi nedeni ile açığa alınmış olan ancak aklanarak görevine geri dönen bir polis memuru, Maliye Bakanlığı’nda birlikte çalıştığı kişiler ile birlikte 639 milyon liralık bir vurgun girişiminde bulundu.

Başlıklar

Bir Ay Önce Gerçekleşti

Olayın bir ay önce gerçekleştiği belirtilirken konu ile ilgili açıklamalarda Cumhuriyet Savcılığı tarafından hemen konuya el konulduğu ve soruşturma başlatıldığı belirtildi. Mutemet polis memuru Selahattin D. Tarafından Maliye Bakanlığından Beytüşşebap Mal Müdürlüğü adına gelen 639 milyon liralık ödenek herhangi bir izin alınmadan ve yasalara aykırı bir şekilde Emniyet Müdürlüğü’nün hesabına aktarıldı. Mutemet Selahattin D. Parayı çekmek için Şırnak merkezde yer alan banka şubesine geldiğinde ilgili banka personeli toplamda 17 bin nüfusa sahip bir ilçenin Emniyet Müdürlüğüne bu kadar ödenek ayrılmış olmasından şüphelenerek durumu Beytüşşebap Emniyet Müdürü’ne haber verdi.

İlginizi Çekebilir:  2022 Ağustos Ev Kredisi Faiz Oranları

7 Milyon Lira Vurgun Yaptı

Geçmişte FETÖ üyeliği şüphesi ile görevden uzaklaştırılan ancak bir müddet sonra görevine iade edilen Selahattin D. 7 milyon lira vurgun yaparak kayıplara karıştı. Olayla ilgili ilçe Mal Müdürü ile birlikte 3 personelin göz altına alındığı, personellerden birinin kendisi izinli olduğu sırada şifresinin kullanılarak başkaları tarafından belgelerin imzalandığını ileri sürdü. Şüpheliler adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında Maliye Bakanlığı çalışanlarına yönelik de bir operasyon gerçekleştirildiği belirtildi.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından ilçede memur maaşlarının ödenmesinde iki haftalık bir gecikme yaşandığı da dile getirildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın