Rusya’da Bankacılık Sektörünü Hareketli Günler Bekliyor!

0

Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakın kaynaklar, Avrupa ülkeleri tarafından gerçekleştirilen yaptırımlara karşı Putin’ine yakın olan bankalara kamu kaynaklarından destek verileceğini ifade ediyor.

Son dönemlerde Rusya’da bankacılık sektörü Avrupa ülkelerinin önemli yaptırımları ile karşı karşıya. Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakın kaynaklar ise, Rusya merkezli bankalardan Putin’e yakınlığı ile tanınanların kamu kaynakları vasıtası ile destekleneceğini ifade ederken, bu bankalara yakın dönemde bir vergi kolaylığının getirildiğini hatırlatıyor.

İki Bankaya Kamu Desteği!

Rusya bankacılık sektörünü oldukça yoğun bir gündem bekliyor. Yakın dönemde bankalara tanınan vergi kolaylığı sonrasında şimdi de yeni ayrıcalıklar tanınması için gündem oluşturuluyor. Bir rus gazetesinde yayınlanan habere göre Rusya Devlet Başkanu Putin’e, St. Petersburg dönemlerinden bu yana geçen süreçte yakın bir dost olarak bilinen isimlerin sahip olduğu CMP ve Rossiya Bankaları için, Rusya Başbakanı Medvedev tarafından verilen talimat doğrultusunda kamu kaynakları ile finanse edilmesi gündeme geldi.

Başbakan Medvedev tarafından verilen talimat sonrasında Yuri Kovalçuk, Nikolay Şamalovıy ve Gennadiy Timçenko’nun sahip olarak gözüktüğü Rossiya Bankası’na kamu bütçesi vasıtası ile kaynak yaratımı gündeme gelirken, aynı zamanda yine Başkan Putin’e yakınlığı ile tanınan CMP Bankası’na da sigorta primleri ve kamu şirketlerinin sahip olduğu işletme kaynaklarının yatırılması konusunda özel bir izin verilmesi gündemde.

Destek sunulması planlanan her iki bankanın batı ülkeleri tarafından uygulanan yaptırım listesinde olduğu bilinirken, Rusya aynı zamanda son 5 yıl içerisinde 350 farklı bankanın lisansını iptal ederek bankacılık sektöründe bir yeniden yapılanmaya gitmesi ile hatırlanıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın