Anasayfa Gündem Yeni Nesil Yazar Kasalara Geçiş 1 Ocak İtibariyle Zorunlu Oluyor!

Yeni Nesil Yazar Kasalara Geçiş 1 Ocak İtibariyle Zorunlu Oluyor!

2018 yılı itibariyle yeni nesil yazar kasalara geçiş zorunlu hale geliyor!

20 taneden az miktarda bilgisayar bağlantılı ödeme kaydedici cihazı olan ve cirosu 150 bin Türk Lirası’nın altında olan mükellefler, yıl sonuna kadar yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçiş yapmak zorundalar. Maliye Bakanlığı’nın 426 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, yeni yıl ile birlikte zorunlu hale gelecek.

Mükelleflere kademeli bir geçiş takvimi olanağı sağlanmış, bu zaman zarfında yeni nesil cihazlara geçiş yapmaları talep edilmişti. Mükelleflere tanınan bu geçiş süresi 31.12.2017 tarihinde doluyor ve 01.01.2018 tarihi itibarıyla yeni nesil cihazlar artık zorunlu hale geliyor.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları Kimler Kullanmak Zorunda?

Yeni nesil Ödeme Kaydedici Cihazları, cirosu 150 bin Türk Lirası’nın altında olan işletmeler kullanmak zorunda. Aynı zamanda 20 adetten az sayıda ödeme kaydedici cihaz kullanımında olan mükellefler de yeni nesil yazar kasalara, 2016 yılı Eylül ayında Başbakanlığa teslim edilen 483 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yapılan değişiklikler kapsamında geçiş yapmak zorunda kalacak.

2014 yılı satışlar ya da gayri safi iş hasılatı 150 bin Türk Lirası’ndan az olan tüm mükelleflere tanınan süre 1 Ocak tarihinde doluyor! 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yeni nesil yazar kasalar, artık zorunlu hale gelecek. Bu tarihe kadar yazar kasalarını yenilemek zorunda olan işletme sahipleri, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yeni nesil yazar kasalara geçiş yapmamış olmaları halinde ise birtakım yaptırımlar ile karşılaşacaklar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

two × 5 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,766BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,055TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,567TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler