Ana SayfaGündemKommersant Yazdı! Denizbank 5.5 Milyar Dolara Satılabilir

Kommersant Yazdı! Denizbank 5.5 Milyar Dolara Satılabilir
K

-

Denizbank’ın satışına ilişkin görüşmeler devam ederken, Rusya’daki gazetelerden Kommersant, bankanın 5,5 milyar dolar değerine satışa çıkabileceğini belirtti.

Kommersant’tan Denizbank Açıklaması! 5.5 Milyar Dolara Satılabilir!

Sberbank’ın Türkiye’deki iştiraki olan Denizbank’ın merkezi Dubai’de yer alan Emirates NBD adlı bankaya satışa ilişkin görüşmeler devam ediyor. Diğer taraftan ise söz konusu satışa ilişkin yeni bilgiler ile yeni fikirler gündeme gelmeye devam ediyor. Rusya’daki yayın hayatında faaliyet gösteren Kommersant adlı gazete ise konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yazılan habere göre, Denizbank’ın Sberbank tarafından Dabaili bankaya 5.5 milyar dolar değerine satılabilineceğini belirtti.

Emirates NBD Görüşmeleri Onayladı

Sberbank’ın yüzde 99,9’luk hissesinin bulunduğu ve sahip olduğu Denizbank’ın satışının yapılacağı gündeme gelmesi sonrasında talipler arasında adı geçen, hatta ve hatta en büyük talipli olan tanımlanan Dubaili banka Emirates NBD konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Bu yılın ocak döneminde Emirates NBD tarafından yapılan açıklamaya göre, Denizbank’ın satışına ilişkin görüşmelere Emirates NBD ile Sberbank arasında başlandığı bildirilerek, söz konusu haberlerin doğruluğu onaylanmıştı.

Denizbank’ın Değeri Geçen Sene Ortalama 3,55 Milyar Dolardı

Bloomberg hesaplamaları değerlendirildiği zaman ise Sberbank, Denizbank hisselerinde sahip olduğu payın yani yüzde 99,9’luk kısmın satılması durumunda Sberbank’ın elde edeceği toplam gelir ortalama olarak 4,12 milyar dolara tekabül ediyor. Söz konusu verilere göre geçen yılın eylül döneminin sonu itibari ile bankanın değerinin ise yaklaşık olarak 3,44 milyar dolar olduğu gözlemlendi.

Bu yılın şubat döneminde Denizbank’ın satılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Sberbank CEO’su Herman Gref ise, bankayla ilgili çok avantajlı bir teklif aldıklarını fakat Türkiye’deki yaptırımlar ile birlikte rekabet ortamının zor olmasından ötürü teklifin zor olduğunu belirtmişti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol