Ana SayfaGündemMerkez Bankası’ndan Son Dakika Enflasyon Açıklaması!

Merkez Bankası’ndan Son Dakika Enflasyon Açıklaması!
M

-

Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasında enflasyonun yükselmesinin en önemli etkeninin işlenmemiş gıda grubu olduğu bildirildi.

Yıllık Enflasyon Haziran Ayında Yüzde 15.39’e Çıktı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından dün açıklanan enflasyon oranları ile ilgili bir açıklama yapıldı. TÜİK olarak bilinen Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı 2018 yılı haziran ayına dair enflasyon rakamları piyasaların beklentilerinin üzerinde geldi. TÜFE bu yılın haziran ayında aylık olarak yüzde 2.61 artış gösterdi. Yıllık enflasyon oranı yıllık bazda yüzde 15.39 oranında gerçekleşti. 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde enflasyon rakamı yüzde 9.17 oldu. Merkez Bankası bugün yaptığı enflasyon açıklamasında rakamların yükselmesine en büyük etkiyi sebzelerin liderlik ettiği işlenmemiş gıda grubunun ettiğini belirtti.

Enflasyon Artışı Alt Grupların Geneline Yayılıyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2018 yılının haziran ayının fiyat gelişimleri raporunda görülen enflasyon artışının alt grupların geneline yayıldığını belirtti. TCMB tarafından yayınlanan Aylık Fiyat Gelişmeleri adlı rapordaki enflasyon artışı için Merkez Bankası enflasyondaki artışın alt grupların geneline yayılmış olduğu, oranların yükselmesine en büyük ve belirgin katkının sebze ürünlerini de kapsayan işlenmemiş gıda grubundan geldiği, bu yılın haziran ayında enerji enflasyonunun da yukarı yönlü hareket ettiği,  döviz kurlarındaki gelişmelere bağlı olmak şartıyla beyaz eşya ve otomobil olmak üzere dayanıklı tüketim mallarında fiyatların önemli ölçüde arttığı, TL’nin değer kayıpları, ithalat oranı yüksek olan diğer temel ürünlerin yanında bazı hizmet gruplarının da olumsuz yönde etkilendiği bildirildi.

İşlenmemiş Gıda Ürünleri Yüzde 23.23 Oldu

Merkez Bankası’nın açıklamasında ayrıca 2018 yılının haziran ayında hizmet enflasyonu oranlarının da genel olarak arttığının gözlemlendiği, maliyetlerin artmasının yanı sıra taleplerden kaynaklı etkilerin de bulunduğu, tüm bu etkenlerin çekirdek göstergelere bakıldığında yıllık enflasyon oranının ve ana eğilimlerin yükselişlerinin görüldüğü, işlenmemiş gıda ürünlerinin yıllık bazda yüzde 14.74 oranında arttığı ve yüzde 23.23’ekadar çıktığı da belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol