Ana SayfaGündemÇağımızın Trendi Konut Kredisi! İşte Bilinmesi Gereken Detaylar

Çağımızın Trendi Konut Kredisi! İşte Bilinmesi Gereken Detaylar

-

Her insan bir ev almak ister. Ev fiyatlarının yüksek olması ve birikim yapamamaktan dolayı ev için bir bütçe oluşturmak oldukça zorlaşıyor. Kiradan kurtulmak isteyenler kedilerine uygun bir ev alabilmek için en uygun konut kredilerine başvururlar. Birçok banka müşterilerine uygun konut kredisi olanakları sunmaktadır. Tabi ki konut kredisi çekebilmeniz için ödeme gücünüzün olması ve kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Kredi Notunuz Neye Göre Değerlendirilir?

Kredi notunuz bankaya olan borçlarınız yani kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyip ödemediğinize göre düzenlenir veya önceden çekmiş olduğunuz bir kredi var ise krediyi düzenli ödeme yapıp yapmadığınıza bakılarak değerlendirilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu şu şekilde yükseltebilirsiniz:

  • Geçmişe dönük kredi kartı ödemeniz var ise borçlarınızı kapatmak ve düzenli hale getirmek
  • Kredi kartınıza telefon, elektrik gibi fatura otomatik ödeneme talimatı vermek
  • Kullanmadığınız kredi kartları veya bankamatik kartlarını kapatmak. Kullanmadığınız kartların geçmişe dönük hesap işletim ücreti veya kart kullanım borçları olabilir. Bu nedenle kullanılmayan kartları kapatmak kredi notunuzu yükseltebilir.

Konut Kredisi Alırken Peşinat Nedir?

Almak istediğiniz evin güncel fiyatının % 25’ini peşin olarak vermek demektir. Örneğin 200 bin TL değerinde bir ev almak istiyorsanız sizin peşinat olarak 200 bin liranın %25’i olan 50 bin lirasını peşinat olarak göstermeniz gerekmektedir. Fakat ülkemizde bazı kişiler vergi ödememek için veya peşinatı az vermek için alacakları evin değerini düşük göstermektedir.

Konut Kredisini Kaç Ay Vade Olarak Kullanabilirim?

Konut kredisinde vade uzunlukları bankalara göre farklılık göstermektedir. 240 aya kadar vade kullanarak konut kredisi kullanılabilir. Takibi vade süresi artıkça ödeyeceğiniz faiz oranları ve çektiğiniz anapara miktarı da o derece artacaktır. Bazı bankalar vade uzunluğu yerine ödeyebileceğiniz taksit tutarını belirlemenizi isteyerek size kolaylık sağlıyorlar.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol